دوره شیرخواری

share

علاوه بر قرار دادن نوزادان سالم به پشت هنگام خواب، آکادمی پزشکان اطفال آمریکا (AAP) پیشنهاد می کند که اقدامات زیر را انجام دهید تا خطر این سندروم کاهش یابد:
• نوزاد را هنگام خواب روی یک تشک سفت بگذارید هرگز او را روی متکا، تشک لایه آبی، پوست گوسفند، صندلی نرم اتومبیل، صندلی، یا سطوح نرم دیگر نخوابانید. برای جلوگیری از اینکه نوزاد هوای بازدم خود را تنفس نکند لحاف، رواندازهای کلفت، عروسک های پارچه ای توپر و یا متکا را نزدیک نوزاد قرار ندهید.
• در تخت نوزاد از لایی های ضربه گیر استفاده نکنید. لایی های ضربه گیر ممکن است موجب بروز خطر خفگی و یا اختناق شوند.

share

هیچ فرمولی برای خواب نوزادانی که تازه به دنیا آمده اند وجود ندارد زیرا ساعت درونی آنها هنوز هم به طور کامل رشد نکرده است. این نوزادان معمولاً بین 16 تا 20 ساعت در روز –این مقدار به طور تقریباً مساوی بین شب و روز تقسیم می شود –می خوابند و یا چرت می زنند.
باید نوزادانی که تازه به دنیا آمده اند را هر 3 الی 4 ساعت یکبار بیدار کنید تا اینکه افزایش وزن آنها تثبیت شود و این اتفاق معمولاً در چند هفته نخست رخ می دهد. سپس، اگر کودک مدت بیشتری بخوابد مشکلی وجود نخواهد داشت. اما بازهم به خواب سبک آنها امیدوار نباشید –بیشتر نوزادان مدت زیادی چرت نمی زنند زیرا براثر گرسنگی بیدار می شوند.

share

تمام شيرخواران در ماشين بايد بر روی صندلی ماشين مخصوص شيرخوار قرار بگيرند.


شيشه شير را داخل مايکروفر قرار ندهيد چون ممکن است شير گرم شود و نوزاد شما بسوزد.

تا چهار سالگی غذاهای زير را به بچه ندهيد:
    • بادام زمينی و ذرت بو داده
    • قطعات گرد سوسيس
    • آبنبات سفت، آدامس، انگور

share

در چند هفته اول زندگی می توان برای خواباندن شیرخوار از سبد یا گهواره استفاده کرد ، چون قابل حمل هستند و می توان آنها را در اتاق والدین گذاشت ، ولی کودک بسرعت رشد می کند و سبدی که در یک ماهگی  اندازه اوست ، سریعا کوچک خواهد شد.

درصورتی که این سبدها پایه ها جمع شوند دارند ، باید این پایه ها در هنگام استفاده قفل شوند.

در انتهای یک ماهگی و یا بارسیدن به وزن 4/5 کیلوگرم ، باید شیرخوار را به تخت منتقل کرد.

share

با نزدیک شدن به اواخر حاملگی ، تحریک زیاد نوک پستان ممکن است سبب ترشح هورمونهایی شود که رحم را منقبض می کنند و ممکن است سبب زایمان  زودرس شوند.
در نتیجه ، بهتر است ازدستکاری شدید نوک پستان خودداری کنید.
استحمام وخشک کردن طبیعی بهترین  راه مراقبت ازپستانها است.

share

با مادرانی که در شیردهی موفق بوده اند ، نیز می توانید مشورت کنید

صفحه‌ها