share

آترزی مری یا انسداد مری به معده

این بیماری که درواقع یک نوع ناهنجاری مادرزادی میباشد در همان روز نخست پساز تولد به صورت استفراغ وعدم تحمل تغذیه ودر اکثر مواردباترشحات فراوان دهانی-حلقی که معمولا ازهمان لحظات نخست توجه پزشک معاینه کننده یاپرستار مراقب نوزاد راجلب می کندخودرا نشان می دهد.
این بیماری درواقع یک بیماری نادر می باشد که در تحقیقات مختلف از هر 2500تا5000 هزار نوزاد زنده یک نوزاد را مبتلا می کند.
دراین بیماری درواقع مسیر ارتباطی مری به معده به طور کامل تشکیل نشده ودرواقع مری بصورت بن بست می باشد که باعث می شود هر ماده ای که از طریق دهان وارد حلق ومری نوزاد میشود بعد از رسیدن به این بن بست برگردد که خودرابه صورت استفراغ نشان میدهد واین ماده میتواند از راه نای وارد ریه ها شود که در آن صورت باعث اختلال در تنفس نوزاد شده ومی تواند مشکلات عدیده ای برای نوزاد از نظر تنفسی ایجاد کند که بسیار خطرناک می باشد.
بنا براین در مواردی که شک به وجود این بیماری وجوددارد تغذیه دهانی باید سریعا قطع شود وپس از تایید تشخیص توسط پزشک معالج که معمولا در همراهی وهماهنگی با جراح صورت میگیرد نوزاد به یک مرکز مجهز که دارای بخش مراقبت ویژه نوزادان یا (ان –آی- سی –یو )می باشد منتقل شده وتحت انجام عمل جراحی قرار میگیرد .
در گروهی از این نوزادان ناهنجاری های همراه مانند اختلال در قلب نوزادان یا مهره ها یاکلیه هایا بسته بودن مقعد نوزاد وجود دارد به همین دلیل معمولا قبل از انجام عمل جراحی یک بررسی کلی از اعضا مختلف نوزادان مانند انجام اکوکاردیوگرافی یا سونوگرافی کلیه ها یا بررسی مقعد وستون مهره های نوزاد انجام می شود
البته متاسفانه در صورت وجود هرکدام از این ناهنجای های همراه پیش آگهی این بیماری بدتر خواهد بود.
معمولا بعد از انجام عمل جراحی در حدود یک هفته یا بیشتر امکان تغذیه خورکی برای نوزاد وجودندارد بنابراین در طی این مدت باید نوزادهمچنان در بخش مراقبت های ویژه بستری بوده وتحت مراقبت های خاص از جمله تغذیه وریدی با کمک سرم های خاص که پروتئین وانرژی وویتامین های لازم ومورد نیاز نوزادرا تامین میکنند قرار گیرد.
اززمانی که پزشکان معالج اجازه شروع تغذیه را دادند تغذیه دهانی باشیر مادر با مقادیر کم شروع وبتدریج مقدار آن افزایش می یابد که درصورت عدم وجود مشکل خاص وتامین کامل نیازهای نوزاد از راه دهان امکان ترخیص نوزاد ازبیمارستان فراهم میشود.
پس از ترخیص باید نوزاد بطور مرتب ودوره ای تحت نظر ومراقبت جراح و متخصص کودکان یا فوق تخصص نوزادان قرار گیرد تا وضعیت رشد و نمو وتکامل وعوارض احتمالی پس از عمل جراحی  کنترل گردد.
 

منبع:
کتاب طب کودکان نلسون-کتاب طب نوزادان فاناروف

هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.