share

آمادگی برای دوقلو ها

تازه متوجه شده ایم که دوقلو داریم ! الان باید چه کار کنیم ؟
دو قلو داشتن ( یا چند قلو ،مثل 3 قلو ) یعنی بیشتر از این است که همزمان دو کودک جداگانه داشته باشیم و این کشمکش مازاد دو یا سه برابر کار یا لذت می برد .
دو قلو یا چند قلو زودتر به دنیا می آیند درنتیجه باید از نوزاد کوچک تر نسبت به نوزاد متوسط نگهداری کنیم . بنابراین شما نیاز دارید که با متخصص اطفال دفعات بیشتری مشاوره کنید .
شیر دادن دو قلو ،باسینه یا شیشه ، نیازمند استراتژی های خاصی هست و پزشک می تواند شما را توصیه و حمایت کند .

این مسئله فشار مالی بیشتری را روی خانواده می آورد ، مقدار زیادی صرف ،پوشک ، غذا ،لباس ،صندلی ماشین و دو جین وسایل می شود –وشاید نیاز به یک ماشین خانوادگی بزرگ تر و حتی خانه بزرگتر شود .
میزان تولد دو قلو در آمریکا بیش از 3% است ، اما همان طور که ماما یا پزشک اطفال به شما توضیح میدهند ، شمار چند قلو زایی در سال های اخیر افزایش یافته .

از سال 1990 ،42% افزایش و سال 1980 ، 70% افزایش داشته است . بعضی تحقیقات استناد می کنند که این افزایش به خاطر استفاده ی بیشتر از درمان های ناباروری است.
در روشهای باروری آزمایشگاهی  ممکن است بیشتر از یک تخمک در رحم کار گذاشته شود ، همچنین استفاده از دارو های باروری می تواند تخمدان را تحریک کند که دو یا چند تخمک آزاد کند .

افزایش چند قلو ها
شما باید از چند قلو ها درست مانندسایر نوزادان مراقبت کنید ، در اولین مرحله این مهم است شما بتوانید   بچه های تان را از یکدیگر تفکیک دهید ، اگر آن ها همسان باشند راحت تر است که برای آن ها پکیج تهیه کنید ، برای آن ها لباس ، اسباب بازی و توجه برابر فراهم کنید .
اما همان قدر که آن ها از نظر فیزیکی شبیه اند ، از نظر عاطفی متفاوت اند ، ودر راستای رشد موفق و محافظت فردی ، نیاز است شما آن ها را متفاوت حمایت کنید .
همان طور که یک دو قلو توضیح می دهد "ما دو قلو نیستیم ،ما فقط برادرهایی هستیم که تاریخ تولد یکسان داریم ! "
دو قلو های همسان که از یک تخمک می آیند همیشه جنسیت یکسان دارند ، و خیلی شبیه یکدیگرند . دو قلو های ناهمسان از دو تخمک جداگانه می آیند که در یک زمان واحد بارور شده اند .

آن ها یا جنسیت مشابه دارند یا ندارند ، چه همسان چه ناهمسان همه دو قلو ها شخصیت فردی ، شیوه ، خلق خوی مخصوص به خود را دارند . دو قلو ها همسان و نا همسان وقتی بزرگ می شوند ممکن است یا وابسته به هم شوند یا رقیب یکدیکر .

گاهی وقت ها یکی از دو قلو ها مانند یک رهبر عمل می کند و دیگری مانند یک پیرو . تامل آن ها با هر کیفیتی که باشد ، اکثر آن ها در زندگی خیلی زود وارد روابط عمیق می شوند زیرا اکثر اوقاتشان را با هم گذرانده اند.
اگر شما بچه دیگری هم داشته باشید شاید دو قلو ها تازه به دنیا آمده نسبت به خواهر برادر های دیگر رقابت بیشتری بر می انگیزند . آن ها نیازمند مقدار زیادی از زمان و انرژی شما هستند ، توجه بیشتری از دوستان ، بستگان و غریبه ها در خیابان را جلب خواهند کرد ، شما باید به سایر کودکانتان کمک کنید که این مسئله را بپذیرند و حتی ممکن است برای این شرایط غیر معمول برای آن ها امتیاز در نظر بگیرید با پیشنهاد دادن به پاداش دو برابر برای کمک به نوزادن جدید و تشویق به درگیر کردن آن ها در کار های روزمره نوزادان .

این حتی خیلی ضروری است که شما هر روز زمان خاصی را با هر کودک جداگانه سپری کنید تا کار های مورد علاقه شان را انجام دهند .
وقتی دو قلو های شما بزرگ تر می شوند ، مخصوصا اگر همسان باشند ، ممکن است یک بازی را انتخاب کنند که فقط بایکدیگر انجام دهند و این به سایر خواهر و برادر هایشان حس طرد شدن می دهد .

برای اینکه جلوی دو قلو ها را بگیرید تا باند تشکیل ندهند ، آن ها را مجبور کنید که انفرادی بازی کنند ( نه به تنهایی )و نیز با کودکان دیگر . همچنین شما یا پرستار بچه وقتی که یک قل با دوستان یا خواهر برادر هایش بازی می کند ، باید با قل دیگر بازی کنید .
 

منبع:
وبسایت کودک سالم - آکادمی پزشکان اطفال آمریکا

هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.