share

استرس شغلی (Job Stress) چیست؟

استرش شغلی یک بیماری مزمن است که در نتیجه شرایط سخت کاری به وجود آمده و بر روی عملکرد فردی و سلامت جسمی و ذهنی فرد تاثیر می گذارد. دلیل اصلی تعداد بسیار زیادی از مشکلات روحی و روانی، به طور مستقیم از استرس های شغلی نشئت می گیرد. استرس موجود در محیط کار، در برخی موارد، حتی می تواند ناتوانایی هایی را نیز در فرد ایجاد کند. در موارد حاد، روانپزشک برای یافتن شیوه درمانی مناسب، می بایست دلیل و درجه استرس شغلی را ارزیابی نماید.

  • اثرات استرس (Affect Of Stress)

واکنش اولیه بدن در برخورد با یک عامل استرس‌زا کوتاه‌ مدت مثل یک درگیری عبارتست از افزایش ضربان قلب و سرعت تنفس و همچنین ترشح هورمون آدرنالین به درون خون برای ایجاد انرژی لازم برای مواجهه با این شرایط. و بعلاوه هرکدام از ما روشهای خاص خودمان را برای مقابله با استرس داریم ولی گاهی عوامل استرس‌زا بیش از حد توان ماست یا به صورت پشت سرهم و همیشگی تکرار می‌شود که ممکن است ما نتوانیم با آن تطابق پیدا کنیم در این موارد استرس می‌تواند خطرناک باشد و اثراتی را بر روی کار و زندگی ما بگذارد که گاهی جبران‌ناپذیر است . اثرات ناشی از استرس را می‌توان به دو دسته زیر تقسیم کرد:

1- اثرات استرس بر روی شخص 

وقتی که دوره استرس کوتاه مدت باشد بدن از عهده آن بر می‌آید و استرس نمی‌تواند صدمات فیزیکی و روحی جدی بر فرد وارد کند ولی اگر استرس‌ها حالت مزمن و تکرار شونده پیدا کنند و اجازه ندهند که بدن به حالت آرامش و ثبات خود بازگردد می تواند بر روی بدن انسان آثار سوءیی داشته باشد که با ایجاد خستگی و کاهش مقاوت سیستم ایمنی بدن شروع شده و باعث افزایش ریسک بروز حوادث و افزایش بیماریها می‌شود بطور کلی عوارض حاصل از استرس را بر روی انسان می توان به سه دسته تقسیم بندی نمود. الف) فیزیکی(P hysical) : خستگی، سردرد، میگرن، افزایش تعرق، بیخوابی، افزایش ضربان‌قلب ، بیماریهای قلبی ، افزایش فشارخون، تغییر اشتها، اضطراب، آلرژی، انواع سرطانها ب) روحی و روانی : زودرنجی، بی‌علاقگی به کار، افسردگی، کاهش تمرکز، کاهش خلاقیت و ابتکار و... ج) رفتاری (Behavioural) : ناشکیبایی و بی‌قراری، زود عصبانی شدن، کاهش کارایی و افزایش مصرف دخانیات الکل و مواد مخدر

2-اثرات استرس بر روی کار فرد

استرس باعث فشارهای روانی بسیاری بر روی فرد می‌شود که این فشارها به شکل‌های مختلف در رفتار فرد در محیط کاری خود را نشان می‌دهد برخی از این رفتارها عبارتند از : •زود رنجی یا پرخاشگری در برخورد با همکاران و یا مراجعین •بی‌تفاوتی و بی‌علاقگی به آراستگی ظاهر خود و دیگران •بی‌تفاوتی نسبت به کار •عدم‌توانایی تمرکز برروی کار و ناتوانی در تصمیم‌گیری•کاهش خلاقیت •فقدان اعتماد به نفس•خستگی مفرط ناراحتی و احساس گناه •افزایش اشتباهات •ناتوانی در تحمل اطرافیان و تمایل به انزوا .

منبع:
behsalva.com

هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.