share

اشعه درمانی و تصویربرداری ایمن: اطلاعات مهم برای والدین

متخصصین کودکان تست ها و ابزارهای مختلفی را برای تشخیص و درمان بیماری ها و آسیب ها استفاده می کنند.این متن به وسیله آکادمی کودکان آمریکا برای پاسخ به سوالات در مورداشعه درمانی و تصویر برداری ایمن چاپ شده است.
  تصویربرداری چیست؟
تست های تصویر برداری برای دیدن اعضای داخلی بدن بکار می روند. بعضی از انواع تصویربرداری از اشعه های یونیزه شده استفاده می کنند. تست ها عبارتند از رادیوگرافی، سی تی اسکن، و مطالعات پزشکی هسته ای. بیشترین دوز اشعه در درمان استفاده می شود، مثلاً درمان سرطان یا درمان پرکاری غده تیروئید. برای کسب اطلاعات بیشتر از انواع تصویربرداری، سه نوع آن را ببینید.
  چرا فرزند من به تست تصویربرداری نیاز دارد؟
بعضی اوقات تست های تصویربرداری فقط می توانند به تشخیص قطعی بیماری کمک نمایند. پزشک کودک شما بهترین گزینه درمان را پیدا می کند، از تست ها و جراحی های اضافه اجتناب می کند، و سلامت فرزند شما را بهبود می بخشد.
  آیا اشعه ضرر ندارد؟
میزان اشعه بکار برده شده در تست های تصویر برداری خیلی کم است. در حقیقت، ضرر مستقیمی در سطوح اشعه بکار برده شده در تست های تشخیصی بالا دیده نشده است. همه ی ما روزانه در معرض مقدار کمی اشعه متصاعد شده از خاک، سنگ ها، هوا، آب و اشعه های کیهانی قرار داریم. بیشتر مردم در معرض اشعه های بیشتری از محیط به نسبت این تست ها می باشند.
  چه میزان تصویربرداری ایمن است؟
A- اولین قدم این است که اطمینان حاصل کنید که فرزند شما در معرض میزان اشعه کمی در حین تصویربرداری می باشد.
B- آکادمی کودکان آمریکا یک اتحاد برای اشعه ایمن در تصویربرداری کودکان اعلام کرده است.
1- تصویربرداری فقط زمانی که منفعت پزشکی آن مسجل باشد استفاده می گردد.
2- کمترین میزان اشعه ممکن برای تست های بنیادی کودکان بر اساس اندازه بدن بکار برده می شود.
3- تصویربرداری فقط شامل قسمتی از بدن است که نیاز به بررسی دارد.
4- مطالعات تشخیصی دیگر مانند سونوگرافی وMRIزمانی که مقدور و امکان پذیر باشد، استفاده می شود.

  اگر من بخواهم در مورد در معرض اشعه بودن فرزندم بدانم، با چه کسی باید صحبت کنم؟
در ابتدا با پزشک دستور دهنده آزمون صحبت کنید. پزشکان متخصص تعادل بین خطر و منفعت های این مطالعه را باید بررسی نمایند. پزشک و رادیولوژیست شما می توانند با همدیگر برای تصمیم در مورد انجام بهترین عمل، کار کنند. اگر پزشک شما نمی تواند به سوالات شما پاسخ دهد، رادیولوژیست می تواند اطلاعات خوبی به شما بدهد. همچنین لیستی که در پایان این نشریه هست، لیستی از منابعی است که شما اطلاعات بیشتری از آن بدست خواهید آورد.
 

منبع:
وبسایت کودک سالم - آکادمی پزشکان اطفال آمریکا

هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.