share

اولین تغذیه


در صورتی که زایمان طبیعی داشته اید و شما و نوزاد هر دو هوشیار هستید ، می توانید  هر چه سریعتر به اوشیر بدهید . در صورت وجود مشکلی در زایمان و یا احتیاج نوزاد به مراقبتهای پزشکی ، ممکن است  بنا به توصیه پزشک اندکی  دیرتر شیردهی را شروع می کند. در صورت شیردادن بلافاصله  بعداز زایمان ،  دو وضعیت  خوابیده به یک سمت راحت تر خواهید بود. در این حالت ، کودک نیز در کنار شما قرار می گیردو صورت او در مقابل پستان شما خواهد بود. در صورتی که ترجیح می دهید بنشینید ، می توانید از بالش برای کمک  به بازوها ونگهداری کودک  در سطح پستان استفاده کنید.
باید مطمئن شوید که کل بدن کودک  ونه فقط صورت او ، در مقابل بدن شما قرار دارد.
بعد از سزارین بهترین وضعیت شیردهی حالتی است  که می نشینید که و کودک  را رو به خود در بغل می گیرید و دستانتان را زیر بدن او حلقه می کنید تا سر او را در مقابل پستان شما قرار گیرد.
در این حالت وزن بدن نوزاد بر روی شکم شما قرار نمی گیرد. در صورتی که گونه نوزاد را روی نوک پستان خود بگذارید ،  او بر می گردد و شروع  به مکیدن می کند. نوزاداین عمل  را قبلاً با مکیدن انگشتان دست و حتی پاها  در رحم تمرین کرده است ( تعدادی از نوزادان  با تا ول روی انگشتان به علت مکیدن انگشت قبل از زایمان متولد می شوند ).
گاهی نوزاد برای  گرفتن موثر هاله  پستان احتیاج  به کمک دارد.  برای کمک به نوزاد  برای انجام  این عمل ، پستان را به انگشت شست در بالای هاله و با سایر انگشتان و کف دست در زیر آن فشار دهید و بعد به آهستگی پستان را به سمت دهان نوزاد برانید.
در موقع شیردادن دقت کنید  که انگشتان  شما خیلی  در نزدیک هاله پستان  قرار نگیریند تا شیرخوار  بتواند به راحتی  هاله  پستان را دهان  خود قرار دهد.انگشتان شما نباید کمتر از 5 سانتیمتر تا نوک پستان فاصله داشته باشند.
درچند روز اول ممکن است 2 تا 3 دقیقه طول بکشد تا شیر شروع به جاری شدن کند و بعد نوزاد آغوز را در مدت چند دقیقه می خورد. بعداز یک هفته این واکنش  جاری شدن و یا جهش شیر سریعتر می شود و همچنین تولید شیر به طور قابل توجه افزایش می یابد.
هر چه شما از آرامش بیشتری برخوردار باشید و از کافی بودن شیرخوداطمینان داشته باشید ، شیر شما بهتر جاری خواهد شد.اولین تغذیه در بیمارستان ممکن است به علت هیجان و عدم اطمینان مشکل باشد ، ولی شما می توانید از پرستاران و یا زنان دیگری که در آموزش مادران برای شیردادن  ماهر و با تجربه  هستند ، کمک بخواهید . زمانی که به منزل برمی گردید می توانید از نکات زیر برای کمک به جاری شدن شیر استفاده کنید:
• درمحیط آرام و جای راحتی بنشینید ، به طوری که پشت و بازوهای شما تکیه گاه مناسبی داشته باشند و در وضعیت راحتی قرار بگیرید.
• شیرخوار را طوری روی سینه خود قرار دهید که صورت او با پستان شما جفت شود تا او بتواند بخوبی به پستان مک بزند.
• در صورت امکان به آهنگ ملایمی گوش دهید و نیز جرعه جرعه یک نوشابه و یا آب را مزه مزه کنید.
• از استعمال سیگار ، الکل و داروهای غیرمجاز جداً خودداری کنید و در مورد مصرف هر دارویی با متخصص کودکان مشورت نمایید.
• درصورتی که علیرغم این راهنماییها شیرشما بخوبی از پستان جاری نمی شود ، بهتر است با متخصص کودکان و یا مشاوران انجمن ترویج تغذیه با شیرمادر مشورد کنید.

منبع:
کتاب مراقبت ازشیرخوارازتولدتاپایان یک سالگی تالیف دکترسیدحسین فخرایی فوق تخصص نوزادان(هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.