share

تغییرات فیزیکی و رشد-2

موهای نرم زمان تولد ممکن است بسرعت شروع به ریزش کنند و این امر ممکن است سبب نگرانی  شما شود. اگر نوزاد پشت سرش را به رختخواب خودبمالد ممکن است دچار طاسی موقت  درناحیه پشت  سر شود که در طول چند ماه خود به خود باموهای جدید پوشیده خواهد شد. یک یافته طبیعی  دیگر آکنه نوزادی است که شامل جوشهایی در ناحیه صورت در 3 تا 4 هفتگی است ؛ چنین به نظر می رسد که این مساله  در اثر تحریک  غدد چربی  پوست به علت  هورمونهای مادری که در طول حاملگی  از جفت عبور می کنند، ایجاد می شود. این جوشها چنانچه  در اثرخوابیدن  برروی ملحفه هایی که با موادپاک کننده قوی  شسته شده اند و یا با شیری  که نوزاد  بالا آورده آغشته شوند ، شدیدتر  می شوند. در صورت  وجود آکنه نوزادی ، یک پتوی نرم و تمیز را زیر سر او قرار دهید  و روزانه یکبار صورت او را با نوع ملایم صابون بچه بشویید.  پوست نوزاد شما  ممکن است رنگی بین صورتی  تا کبود داشته باشد .

کف دستها وپاها  ممکن است سردتر وکبودتر از بقیه بدن باشد. عروق  خونی سطحی  بدن نوزادان  به تغییرات حرارتی  حساستر هستند و در پاسخ  به سرما منقبض می شوند و نهایتاً خون کمتری به پوست نواحی باز بدن می رسد و این مساله سبب می شود که این نواحی رنگ پریده  به نظر برسند. در صورتی که شما دست و پای نوزادرا تکان بدهید مشاهده می کنید که بسرعت صورتی می شوند. سیستم  تنظیم حرارت داخلی در نوزادان  که سبب تعریق در زمان گرما یا لرز در زمان  سرما می گردد. گاهی بخوبی کارنمی کند . از طرفی نوزاد  در هفته های اول  لایه چربی  زیر پوست را که سبب محافظت  او در برابر تغییرات ناگهانی درجه حرارت می شود ندارد  و به این دلایل  شما باید بخوبی  او را بپوشاند ( لباس گرم در هوای سرد و لباس خنک در هوای گرم ) و تصور نکنید  که با پوشاندن  بیش از اندازه به او کمک می کنید. 

در طول چند  روز تا حداکثر  سه هفته  بعد ازتولد ، باقیمانده  بندناف خشک شده و جدا می گردد  وناحیه  زیر آن بتدریج  ترمیم می یابد.  بندرت  یک نقطه  مربوط در این ناحیه  باقی می ماند و ممکن است ترشح خونابه ای اندکی  نیز وجودداشته باشد  که در این صورت  جای نگرانی نیست و با تمیز  وخشک نگه داشتن این ناحیه مشکل  برطرف می شود. در صورت  عدم بهبود  در عرض چند روز ،  باید با متخصص کودکان مشورت کنید.

توصیه‌ روزانه: 
اگر نوزاد پشت سرش را به رختخواب خودبمالد ممکن است دچار طاسی موقت درناحیه پشت سر شود که در طول چند ماه خود به خود باموهای جدید پوشیده خواهد شد
منبع:
کتاب مراقبت ازشیرخوارازتولدتاپایان یک سالگی تالیف دکترسیدحسین فخرایی فوق تخصص نوزادان(هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.