share

تغییرات وسازگاری های بدن دربارداری -5

خستگی :  در اوایل بارداری ،  اکثر زنان  از خستگی  و تمایل  به خواب زیاد  شکایت می کنند.  این حالت معمولاً تا چهارماهگی  خودبخود برطرف می شود و اهمیت خاصی ندارد.
افزایش ترشحات مهبل(واژن):  در زنان باردار معمولاً میزان ترشحات واژن افزایش می یابد . ترشحات بی رنگ و بی بو، طبیعی است. تغییر رنگ و بوی ترشحات  و بروز علائمی مانند خارش ، سوزش و درد هنگام ادرار کردن شود که نیاز به درمان دارد.  تعویض روزانه  لباس زیر ، شستشوی مرتب ناحیه  با آب و خشک کردن آن توصیه می شود.
ورم : بطور معمول قوزک پای زن باردار ورم می کند . این حالت با استراحت و نگهداشتن پاها کمی بالاتر از سطح بدون برطرف می شود . اگر ورم در صورت و دستها یا تمام بدن ظاهر شد ، بایستی با پزشک یا ماما مشورت شود.
واریس:  واریس معمولاً ارثی است و ممکن است در اواخر بارداری به علت بزرگی رحم ، افزایش وزن بدن و فشار بر روی رگ ها ، در پشت ساق و ران و ناحیه تناسلی ظاهر شود.  در این حالت رگها  متورم و دردناک می شود. درد و ناراحتی  ناشی از آن را می شود با اجتناب از ایستادن طولانی مدت ، پوشیدن جوراب های مخصوص ونگهداشتن پاها کمی بالاتر از سطح بدن  در هنگام استراحت  کاهش داد .
گرفتگی پاها:  فشار رحم  بر روی اندامهای تحتانی و کاهش میزان  کلسیم  یا افزایش  فسفر خون باعث این ناراحتی  می شود. ماساژ دادن و گرم کردن عضله گرفته و مصرف شیر و لبنیات  می تواند به بهبود این وضعیت کمک کند.
ویار:  برخی زنان در بارداری به خوردن خوراکی های غیرعادی ( برفک یخچال ، نشاسته و ...)  و مواد غیر غذایی (  گچ ، خاک ، مهر و...) تمایل پیدا می کنند و از بعضی بوها مانند بوی صابون ، گل و یا بوی افراد ناراحت می شوند.  این وضعیت  با پیشرفت  حاملگی  بتدریج کاهش می یابد. 
نکته :  تمایل به خوردن ، گچ ،خاک ،...  می تواند نشانه کمبود آهن  بدن باشد.  بهتر است در این صورت  با پزشک  یا ماما مشورت شود.

منبع:
کتاب آموزشهای دوران بارداری وآمادگی برای زایمان-ازانتشارات شرکت پژواک آرمان

هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.