share

خونریزی داخل بطنی (مغزی) در نوزادان نارس

یکی از مشکلات مهم در نوزادان نارس به ویژه در نوزادان با وزن تولد کمتر از 1500گرم  بروز خونریزی داخل بطن های مغزی می باشد.بدلیل نارس بودن وعدم تکامل کامل رگ های مغزی  این رگ ها در اثر کوچکترین نوسانی در وضعیت این عروق باعث خونریزی می شود.

در نوزادان نارس دیواره رگ ها کامل نشده وحالت ژلاتینی دارددر نتیجه براحتی این دیواره ازهم گسیخته وباعث خونریزی وپخش خون در بافت مغز می شود.

برحسب میزان وشدت خونریزی 4درجه خونریزی وجوددارد که درجه 3و4 شدید بوده ومعمولا همراه باعوارض شدید مغزی وعقب ماندگی ذهنی و هیدروسفالی (اصطلاحا آب آوردن مغز)می باشد.

علائم مرتبط با این بیماری برحسب شدت این بیماری متفاوت است در موارد شدید و حاد بصورت بدحالی ناگهانی -رنگ پریدگی شدید وناگهانی -بروز کم خونی حاد -اختلال تنفسی-وسفت وبرآمده شدن ملاج می باشد.

نحوه تشخیص این بیماری استفاده از سونوگرافی جمجمه ویا ام - آر - آی می باشد.معمولا اولین سونوگرافی در سه روز اول زندگی صورت می گیرد ودر صورت بروز نکاتی به نفع این بیماری هفته ای دو تا سه بار سونوگرافی تکرار می شود وشدت گسترش آن بررسی می شود.

خونریزی درجه 1و2 معمولا خودبخود برطرف می شودوعارضه ای به جا نمی گذارد ولی درجه 3و4 همانگونه که قبلا نیز ذکر شدتوام با عوارض شدید است.

منبع:
کتاب طب کودکان نلسون-کتاب طب نوزادان فاناروف

هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.