share

روش های کاهش درد زایمان-2

4- تمرکز ، تجسم خلاق وانحراف فکر: زن باردار با متمرکز کردن حواس و فکر  خود به شرایطی غیر از شرایط زایمانی مانند دعا کردن ، نگاه کردن  به یک عکس ، به یادآوردن خاطرات خوب ،  راه رفتن ، تماشای  تلویزیون ، شنیدن ، لمس کردن  ، انجام  صحیح  تمرین های تنفسی می تواند به کاهش درد کمک کند.  در واقع  این روش  پرورش دادن تخیل ،  تجسم  و مثبت گرایی  در ذهن است. اگر وی از این طریق  در حین انقباضات  رحمی  به یک تمرکز درونی برسد،  در نتیجه احساس درد  را از طریق انحراف  فکر وتمرکز  می تواند به حداقل برساند.
5- آوا یا موسیقی:  شنیدن  موسیقی دلخواه  یا آوای قرآن می تواند در هنگام انقباض  ودرد شرایطی مطلوبی  برای وی ایجاد کند.  این روش  موجب تن آرامی و کاهش احساس درد می گردد.
6- هیپنوتیزم :  این روش بصورت  ایجاد تغییرات موقت مغزی همراه با بیهوشی می باشد  که موجب  افزایش  قدرت تلقین  می شود. هیپنوتیزم باعث آرامش جسمی و فکری ، افزایش تمرکز  و حتی ایجاد توانایی  در کنترل فشار خون ، ضربان قلب و همچنین  کاهش درد می شود. این روش به دانش و مهارت عامل زایمان نیاز دارد.
7- گرمای سطحی:  دراین روش اشیای گرمی مانند بطری آب گرم ، حوله مرطوب و گرم را بر روی قسمت تحتانی بدن ( شکم  کشاله ران ، میاندوراه  و راه و کمر) قرار می دهند. گرما  باعث افزایش  جریان خون ، کاهش درد و خستگی می شود. ژل های گرم کننده ، کشیدن پتو  برروی تمام بدن و دوش گرفتن  با آب گرم نیز کمک کننده است.
8- سرمای سطحی:  در این روش استفاده از کیسه آب یخ ، تکه های یخ و حوله  خیس شده با اب سرد بر روی کمر ، میاندوراه  و مقعد توصیه می شود. به خصوص اگر زن باردار احساس گرما می کند استفاده از لباس های خنک می تواند باعث راحتتر شدن وی گردد. سرما از طریق کم کردن درجه حرارت  عضله و کاهش گرفتگی آن باعث کاهش درد می شود
9- آب درمانی و استفاده از وان زایمان : این روش برای شل شدن عضلات ، کاهش اضطراب ، درد و تحریک زایمان مفید است. این روش موجب  احساس راحتی وتن آرامی حین انقباضات می شود. روشهای مختلف آب درمانی شامل: استفاده از وان یا دوش آب گرم ، استفاده از دوش دستی برای ریختن آب روی کمر ، استخر زایمان و جکوزی می باشد.
زایمان در آب یکی از روشهای کاهش درد زایمان می باشد. زن باردار میتواند برای کاهش درد زایمان از وان و زایمان در آب استفاده کند. در مورد چگونگی  انجام زایمان در آب حتماً با عامل زایمان مشورت شود.
 

منبع:
کتاب آموزشهای دوران بارداری وآمادگی برای زایمان-ازانتشارات شرکت پژواک آرمان

هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.