share

سبک های فرزند پروری

  • سبک فرزندپروری :

توانایی حل مسائل خانوادگی فرمولی جادویی ندارد بلکه مستلزم آن است که سبک فرزندپروری (parenting style) خود را بشناسید و روشی را در پیش بگیرید که متناسب با طرز رفتار فرزندتان باشد و سبب هماهنگی میان شما شود. درست مانند یک مدیر که بر کارکنانش مدیریت می کند، هر پدر یا مادری در رابطه با فرزندانش به شیوه خاصی رفتار می کند.  شناخت و درک این شیوه و سبک فرزندپروری از اهمیت بسیاری برخوردار است چون به شما کمک می کند تا واکنش های فرزندتان را نسبت به خودتان تعیین کنید و شکل دهید.

در ارتباط والدین با فرزندان، سه سبک فرزندپروری عمده وجود دارد : 1- مستبدانه، 2-مساوات طلبانه و 3-سهل گیرانه. اگرچه هر یک از ما یک سبک فرزندپروری غالب داریم ولی باید گفت که هیچ یک از این سبک ها دائمی و بدون تغییر نیستند و می توانند به تناسب شرایط و موقعیت، تغییر کنند.

  • سبک فرزندپروری مستبدانه :

والدینی که سبک فرزند پروری آنان مستبدانه است به صراحت به فرزندشان می گویند که چه کاری را انجام بدهد و چه کاری را انجام ندهد؛ قوانین آنها مشخص و معمولاً انعطاف ناپذیر است. چنین والدینی بیشتر تصمیم گیری های خانوادگی را به تنهایی انجام می دهند؛ خودشان اهداف خانوادگی را تعیین می کنند و به فرزندانشان بواسطه موفقیت یا شکست در تحقق آن اهداف پاداش می دهند و یا آنها را تنبیه می کنند. آنها این کارها را با دقت انجام می دهند و نه بصورت دلبخواهی و بدون قاعده. والدین مستبد، انتظارات روشنی از فرزندانشان دارند و در خانواده آنها وظیفه هرکسی مشخص و عاقبت بدرفتاری معلوم است. آنها معمولاً در گفتار خود از کلمه «باید» و «نباید» زیاد استفاده می کنند. چنین والدینی بسیار رک و قاطع هستند و برای انجام کارها محدوده زمانی مشخصی را تعیین می کنند. قواعد مشخصی دارند و بر فرمانبرداری و متابعت تاکید کرده و تحمل نافرمانی را ندارند. سبک فرزندپروری مستبدانه اغلب با مشاجره و درگیری همراه است.

  • سبک فرزند پروری مساوات طلبانه :

والدین مساوات طلب به فرزندان اجازه می دهند که در تصمیم گیری های خانوادگی مشارکت نمایند. در چنین خانواده ای افراد مانند یک تیم عمل می کنند و تمامی اعضای خانواده در تعیین اهداف، تصمیم گیری ها و حل مشکلات نقش دارند و در خانواده جوی از ارتباط موثر و روحیه همکاری حاکم است. والدین مساوات طلب معمولاً از روش مذاکره برای دستیابی به توافق با فرزندانشان استفاده می کنند. آنها اعتقاد دارند که باید به کودکان حق انتخاب داد. در چنین خانواده ای کودکان یاد می گیرند که نظرات و اعتقاداتشان ارزشمند و محترم است. قواعد ساده ای در خانواده حاکم است که شکستن آنها پیامدهای معقولی دارد و کودکان منطق زیربنایی قواعد حاکم بر خانواده را درک می کنند. در این قوانین انعطاف پذیری وجود دارد مثلاً اگر قاعده بر این باشد که بچه ها ساعت 8:30 شب باید بخوابند؛ درصورتیکه یک شب تلویزیون فیلم مورد علاقه آن ها را پخش کند می توانند بیدار بمانند و آن را تماشا کنند. در مجموع والدین مساوات طلب، والدینی پاسخگو و مهربان هستند که به نیازهای فرزندانشان توجه دارند. این والدین، فرزندپروری را فرصتی برای آموزش به بچه ها تلقی می کنند.

  • سبک فرزند پروری سهل گیرانه :

والدین سهل گیر معمولا" رویکردی ظریف تر به فرزندپروری دارند و تنها زمانی مداخله می کنند که فرزندشان از مسیر خارج شود یا به دردسر بیافتد. حد و مرزهایی که این والدین برای فرزندشان تعیین می کنند بسیار گسترده است. آنها طوری رفتار می کنند که فرزندشان خود را در همه امور سهیم می داند و احساس مالکیت و مسئولیت می کند. این والدین برخوردی محبت آمیز و توام با همدلی با فرزندان خود دارند و آنها را تشویق می کنند. آنها انگیزه های درونی کودکان را ،مثل نیاز به پیشرفت، بیدار می کنند در نتیجه می دانند چگونه فرزندشان را برای حرکت در مسیر صحیح برانگیزند. والدین سهل گیر معمولا" فرزندشان را در ابراز وجود آزاد می گذارند تا بدینوسیله خلاقیت آنها را پرورش دهند و به آنها اجازه دهند که نظراتشان را ابراز نمایند.

  • روابط ، دوسویه و انعطاف پذیرند :

اگر همیشه  با یک موقعیت به شیوه خاصی برخورد می کنید که موفقیت آمیز نیست و نتیجه مناسبی در پی ندارد، لازم است به این مساله توجه کنید و دیگر در شرایط مشابه از آن روش ناموفق استفاده نکنید. باید انعطاف پذیر باشید چرا که نمی توانید همیشه در زندگیتان به یک شیوه خاص رفتار کنید. اگر طرز برخورد فرزندتان را نمی پذیرید او را مقصر ندانید، چون شما هم به اندازه او در شکل گیری این طرز برخورد نقش داشته اید. شناخت سبک های فرزندپروری مهم و ضروری است اما کفایت نمی کند. برای اینکه بهتر بتوانید مشکلات خانواده را حل کنید باید سبک فرزندپروری خود را با نیازها، رفتارها، و خلق و خوی فرزندانتان انطباق دهید و سازگاری سبک فرزندپروری و سبک ارتباطی کودکتان را ارزیابی کنید. سبک فرزندپروری می تواند وابسته به موقعیت باشد و بسته به تغییراتی که در کودکان بوجود می آید تغییر کند. مهم این است که شما بخواهید انعطاف پذیری به خرج دهید.

 

منبع:
مجله علمی ویکی پیجی

هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.