share

سکته مغزی (CVA)

  • سكته مغزی

سكته مغزي آسيب عصبي حاد ناشي از اختلال خونرساني به قسمتي از بافت مغز كه ناشي از انسداد رگ مغزي به وسيله يك لخته خوني و يا پارگي يكي از عروق تغذيه كننده آن قسمت بافت مغز مي باشد. به بيان ديگر اگر خونرساني به قسمتي از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد،اين قسمت از مغز ديگر نم يتواندعملكرد طبيعي خود را داشته باشد.اين وضعيت را اصطلاحاً سكته مغزي مي نامند.سكته مغزي مي تواند به عللي مانند بسته شدن يا پاره شدن يكي از رگ هاي خون رسان مغز ايجاد شود.
معمولا قبل از بروز سكته مغزي علائم هشدار دهند هاي وجود ندارد و يا اينكه علائم بسياز جزئي هستند.بعد از بروزسكته مغزي بيمار بايد بلافاصله در بيمارستان بستري گشته تا از بروز صدمات دائمي به مغز جلوگيري شود.عوارضيكه بعد از سكته مغزي ايجاد مي شود بستگي به محل سكته و وسعت بافت هاي گرفتار شدهٔ مغز دارد.عوارض سكته مغزي از عوارض خفيف و گذرا مثل تاري ديد تا عوارض فلج كننده دائمي و يا حتي مرگ را شامل مي شود.
 اگر اين علائم در طول 24 ساعت از بين بروند، اين وضعيت را اصطلاحا حمله ايسكمي گذرامي نامند كه يك علامت هشدار دهنده از يك سكته مغزي احتمالي در آينده مي باشد.سكته مغزي سومين عامل مرگ و مير در جهان است .

  • انواع سكته مغزی

حدود نيمي از تمام موارد سكته هاي مغزي بر اثر بسته شدن يك شريان مغزي با يك لخته خون كه به آن اصطلاحا ترومبوز مغزي گفته مي شود ايجاد مي گردد.ديگر عوامل عمده سكته مغزي را آمبولي مغزي و خونريزي مغزيتشكيل ميدهند.
آمبولي مغزي وقتي رخ مي دهد كه تكه اي از يك لخته خون كه در جاي ديگر بدن مثل قلب يا رگ اصلي گردن ساخته شده، خود را از طريق جريان خون به يكي از شريا نهاي خو نرسان مغز برساند و در آنجا گير كند.حدود يك چهارم از سكته هاي مغزي بر اثر آمبولي مغزي بروز مي كنند. خونريزي مغزي باعث حدود 20 ٪ سكته هاي مغزي مي باشد بر اثر پاره شدن يكي از شريا نهاي مغز ايجاد ميشود.در اين موارد خون بر روي بافت هاي اطراف آن ريخته مي شود.
لخته هاي خوني كه باعث ترومبوز و آمبولي مغزي مي شوند احتمال زيادي دارند كه در يك شرياني كه بر اثر آترواسكلروسيس آسيب ديده است ساخته شده باشند. تصلب شراين وضعيتي است كه در آن ديواره رگ ها بر اثر رسوب چربي سفت ميشود. عواملي كه باعث افزايش احتمال ايجاد تصلب شراين ميشود عبارتند از سيگار كشيدن، مصرف زياد چربي در رژيم غذايي ، ديابت و وجود مقدار زيادي چربي در خون.
آمبولي مغزي ممكن است بر اثر اختلال در ريتم ضربان قلب، اختلالات دريچه اي قلب و يا سكته قلبي كه به تازگيرخ داده است، ايجاد شود كه تمام اين موارد ميتوانند باعث ساخته شدن لخته خون در قلب شوند. خطر بروز آمبوليمغزي ، ترومبوز مغزي و خونريزي مغزي با بالا رفتن فشار خون افزايش مي يابد. در بيماري سلول داسي شكل(سيكل سل) كه يك ناهنجاري گلوبول هاي قرمز خون مي باشد، بخاطر شكل گوبو لهاي قرمز كه به صورت داس درمي آيند و احتمال چسبيدن به هم و گير كردن در عروق خوني را دارند، خطر ترومبوز مغزي افزايش م ييابد. گاهيترومبوز ممكن است بر اثر تنگ و باريك شدن شريا نهاي خون رساننده به مغز بخاطر التهاب ايجاد گردد. التهاب شريان ممكن است به علت وجود يك بيماري خود ايمن مثل پلي آر تريت ندوزا ايجاد شود. در اين بيماري سيستمايمني بدن به بافت هاي سالم بدن حمله مي كند.

  • علايم سكته مغزی

در بيشتر افراد علايم سكته مغزي به سرعت و در عرض چند ثانيه يا چند دقيقه بعد از وقوع سكته خود را نشان مي دهند.علايم هر سكته مغزي بستگي به قسمتي از مغز دارد كه دچار گرفتاري شده است.اين علايم امكان دارد شامل موارد زير گردد:
1- ضعف و كرختي صورت وبازوها يا پاها به خصوص در يك طرف بدن(همي پارزي)
2- فلج صورت . بازو و پاها در همان طرف(همي پلژي)
3- عدم تعادل و لنگ زدن(آتاكسي)
4- اختلال در تكلم يا در درك كلام(ديس آرتري)
5- اشكال در بلع (ديس فاژي)
6- كرختي و سوزش قسمت هاي بدن-اشكال در درك وضعيت و موقعيت(پارستزي)
7- دو بيني-تاري ديد يا از دست دادن بينايي به خصوص در يك چشم
8- سردرد شديد و ناگهاني
9- از دست دادن حافظه كوتاه مدت وطولاني مدت- اختلال در قضاوت
10- سرگيجه بدون دليل و سقوط ناگهاني
11- بي اختياري ادرار و مدفوع
12- اشكال در پيدا كردن كلمات و فهميدن آن چيزي كه ديگران مي گويند.
13- عدم توانايي در انجام حركات ظريف.
اگر سكته مغزي شديد باشد، قسمت هايي از مغز كه كنترل تنفس و فشار خون را بر عهده دارند ممكن است گرفتار شده و يا اينكه ممكن است شخص به اغماء رفته و نتايج مرگباري را به دنبال داشته باشد.

منبع:
هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.