share

فتق دیافراگمی یا هرنی دیافراگمی یا CONGENITAL DIAPHRAGMATIC HERNIA

این بیماری یک ناهنجاری مادرزادی نادر می باشد که در موارد علامتدار وشدید درروز اول تولد خودرا بصورت اختلال شدید تنفسی نشان می دهد .
در این بیماری بدلیل وجود حفره ای درپرده دیافراگم که جداکننده وحائل میان قفسه سینه وشکم می باشد باعث می شود اعضا داخل شکم مانند روده ها یا معده یا کبد وارد قفسه سینه شده وبه ریه ها وقلب نوزاد فشار آورده وباعث اختلال درامر تنفس یا عملکرد قلب نوزاد گردد.
در این موارد وضعیت تنفسی نوزاد بسته به اندازه حفره دیافراگم مختل شده ودر صورت عدم انجام مراقبت های پزشکی حتی می تواندمنجر به مرگ نوزاد گردد.
در مواردی که شک به ابتلا به این بیماری وجوددارد معمولا نوزاد به بخش مراقبتهای ویژه نوزادان منتقل شده وتحت اقدامات مراقبتی وتشخیصی قرار می گیردمعمولا این نوزادان بدلیل مشکلات  تنفسی نیازمند حمایت تنفسی کامل بصورت استفاده از دستگاه تهویه مکانیکی که اصطلاحا ونتیلاتور گفته می شود می باشند.
درمان اصلی این بیماری پایین آوردن روده ها واحشا شکمی که در قفسه سینه قراردارند وقراردادن آنها در محل خود وترمیم وبستن حفره دیافراگم بوسیله جراحی می باشد.
در برخی موارد بواسطه شدت بیماری وعوارض موجود پیش آگهی وعاقبت بیماری مطلوب نبوده وحتی احتمال مرگ نیز وجود دارد ویا عوارض مغزی محتمل می باشد ولی معمولا در صورت انجام اقدامات درمانی سرانجام مطلوبی در انتظار بیماران می باشد.
لازم است پس از ترخیص ازبیمارستان نوزاد تحت نظارت کامل جراح وپزشک نوزادان قرارگیرد 

منبع:
کتاب طب کودکان نلسون-کتاب طب نوزادان فاناروف

هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.