share

فیزیوتراپی ( Physio Therapy )

فیزیوتراپی به معنی درمان غیر دارویی است . این روش درمانی در بسیاری از مشکلات جسمانی کاربرد فراوان دارد .ازجمله موارد کاربرد این روش می توان به فیزیوتراپی بعد از جراحی قلب ، ارتوپدی، جراحی زنان و زایمان، جراحی های مغز و اعصاب ، بیماریهای مغز و اعصاب، پوست ،کودکان معلول و… اشاره نمود.

فیزیوتراپی شامل دو بخش می باشد:

  • بخش الکتروتراپی
  • بخش مکانوتراپی

دربخش الکتروتراپی از وسایل و دستگاههای مختلف الکتریکی جهت بهبود ناتوانایی های عضلات ،رفع چسبندگی ها ، کاهش درد، جلوگیری از آتروفی شدن سریع عضلات و… استفاده می شود.

در بخش مکانوتراپی که به عنوان بخش ورزش درمانی نیز گفته می شود از وسایل مختلف مثل فنر، کیسه شن ، وزنه، دوچرخه ثابت ، صفحه نقاله ، قرقره ونخ در وضعیتهای مختلف و … جهت افزایش قدرت عضلات، افزایش توانایی ، افزایش محدودهٔ حرکت مفاصل، افزایش و هماهنگی بیشتر اندامها و عضلات درحین حرکت ، افزایش کارآیی عملکرد قلب و ریه و … استفاده می شود .

دربخش الکترو تراپی وسایل مختلفی وجود دارد ازجمله :

  • دستگاه تحریک الکتریکی:

که از این دستگاه جهت بازآموزی حرکت به عضلات ، کاهش حس درد توسط روشهای مختلف ، کمک به افزایش حرکت عضله، کمک به افزایش دامنهٔ حرکت مفصل با ایجاد انقباض در عضله و … استفاده می شود.

  • اشعه I.R یا مادون قرمز :

ازاین وسیله جهت افزایش دمای سطحی بدن ، افزایش گردش خون ، دفع بهتر مواد زائد تجمع یافته ،کاهش درد و … استفاده می شود.

  • امواج مافوق صوت یا اولتراسوند :

این دستگاه دارای دو عملکرد مختلف است که این دو عملکرد با توجه به مشکل موجود در مواردی چون کوتاهی عضلات ، محدودیت حرکتی مفاصل ، کاهش ورم ، افزایش گردش خون ، دردهای موضعی و … مورد استفاده قرارمی گیرد.

  • اشعه ماوراء بنفش U.V :

ازاین وسیله در مشکلات پوستی می توان استفاده کرد تا بهبود دائم یا موقت در وضعیت پوست یا مو صورت پذیرد.

از دیگر وسایل الکتریکی موجود در فیزیوتراپی شورت ویودیاترمی ، میکرویودیاترمی ، لیزر، هایولتاژ، وازوترین ، کرایوتراپی ، میوفیدیک و … می باشد که در مشکلات مختلف جسمی کاربرد دارند .

کودکان CP ( فلج مغزی) که جزء بیماران مغز و اعصاب می باشند و کودکانی با مشکل مغزی که اختلالات استخوانی - عضلانی و مفصلی دارند هم از خدمات فیزیوتراپی استفاده می نمایند .

جهت دسترسی به خدمات فیزیوتراپی ، نیازمندان می توانند به مراکز درمانی که دارای بخش فیزیوتراپی هستند ویا مراکز خصوصی فیزیوتراپی مراجعه نمایند.

منبع:
aftabir.com

هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.