share

مراقبت از آلت تناسلی مذکر

مراقبت از آلت تناسلی ختنه شده : بعد از انجام ختنه ، یک پانسمان نازک مانند گاز آغشته به وازلین  روی روی آلت گذاشته می شود. وقتی نوزاد ادرار می کند ، این پانسمان معمولاً برداشته می شود. نکته مهم،  تمیز نگه داشتن ناحیه ختنه شده تا حد امکان است. وقتی آلت تناسلی با مدفوع آغشته می شود ، باید با آب و صابون خیلی ملایم  پاک شود. نوک آلت  ممکن است در چند روز اول  کاملاً قرمز بوده و ترشحات  زردرنگی داشته باشد که هر دوی اینها  دلالت بر ترمیم محل ختنه دارند.  در طول یک هفته ، قرمزی وترشح بتدریج ناپدید می شوند.  درصورتی  که قرمزی طول بکشد  و یا با تورم  یا زخم چرکی همراه باشد ،  نشانه ای از عفونت  است و باید سریعاً توسط پزشک بررسی شود. معمولاً بعد از ترمیم محل ختنه ، مراقبت خاصی لازم نیست. گاهی اوقات قسمت کوچکی ازپوست  اضافی باقی می ماند  که هنگام  شستشوباید با ملایمت عقب زده شود و شیار اطراف آلت تناسلی بخوبی تمیز شود.
درمواردی که به دلیل نارس بودن نوزاد و یا سایر مسائل پزشکی  لازم است ختنه به تعویق انداخته شود که در این صورت زمان مناسب را پزشک متخصص کودکان تعیین خواهد کرد.
مراقبت از آلت تناسلی ختنه نشده: در چند  ماه اول ، آلت  ختنه نشده  به راحتی با آب وصابون تمیز می شود و چون پوست اطراف  سرآلت به آن متصل است مادر نباید سعی  در عقب کشیدن آن کند. شستشو با محلولهای ضدعفونی کننده لازم نیست ، ولی هر ازگاهی  باید نحوه ادرار کردن نوزاد را نگاه کرد و از طبیعی بودن آن اطمینان حاصل نمود. اگر جریان ادرار  به صورت قطره قطره باشد و یا نوزاد  درهنگام دفع  ادرار گریه و یا بی قراری کند ، باید با پزشک متخصص کودکان مشورت کنید.  پزشک ممکن است انجام سریعتر ختنه را برای کودک شما توصیه کند. باتوجه به اینکه  شیوع عفونتهای ادراری در شیرخوارانی که در ماههای اول زندگی ختنه نشده اند بیشتر از شیرخواران  ختنه شده است ،  به طور کلی  انجام ختنه  در دوره نوزادی  یا ماههای اول زندگی در صورتی که منع  پزشکی نداشته باشد ، توصیه می شود.

توصیه‌ روزانه: 
در چند ماه اول ، آلت ختنه نشده به راحتی با آب وصابون تمیز می شود و چون پوست اطراف سرآلت به آن متصل است مادر نباید سعی در عقب کشیدن آن کند.
منبع:
کتاب مراقبت ازشیرخوارازتولدتاپایان یک سالگی تالیف دکترسیدحسین فخرایی فوق تخصص نوزادان(هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.