share

نکاتی در مورد مراقبت از نوزادان(2)(شکاف لب و کام )

کبودی لبها :
کبودی لبها ممکن است در زمان استراحت شیرخوار دیده شود یا زمانیکه وی بشدت گریه می کند یا دچار  حملات  ریه می شود اطراف  لبها کبود گردد. سیانوز  یا کبودی  لبها علل مختلفی دارد که شامل پرخونی( پلی سیتمی ) بیماریهای قلبی می باشد ودر صورت بروز نیاز به بررسی دارد تا علل  قبلی از علل بی خطر افتراق داده شود.

لب شکری (شکاف لب ) – کام شکری
میزان بروز شکاف لب همراه یا بدون شکاف کام 1 مورد از هر 750 تولد می باشد و میزان بروز شکاف کاف به تنهایی 1 مورد از هر 2500 تولد می باشد شکاف لب در پسرها شایعتر است .علل احتمالی شامل مصرف دارو توسط مادر – سندرم و عوامل ژنتیکی است. خانواده هایی وجود دارند که شکاف لب یا کام یا هر دو به صورت توارث غالب در آنها وجود دارد و بررسی والدین  برای تشخیص این فرم از بیماری مهم است زیرا احتمال  تکرار آن 50% می باشد. در کودکان  مبتلا به شکاف کام و لب بخصوص مبتلایان  به شکاف کام به تنهایی احتمال بروز  اختلالات  مادرزادی دیگر وجود دارد.درمان جامع  و کامل لب شکری و شکاف کام نیازمند سالها کار همراه با یک تیم متشکل از متخصص اطفال  - جراح پلاستیک – جراح  گوش وحلق – دندانپزشک اطفال – گفتار درمانی می باشد. مشکلی که بصورت  فوری در نوزادان مبتلا بروز می کند مسئله ی تغذیه است که این مشکل با استفاده از شیشه های با پستانک نرم و منافذ بزرگ ( در بازار موجود می باشد) قابل رفع است.

بستن جراحی شکاف لب معمولاً تا سه ماهگی انجام می شود زمانیکه شیرخوار وزن گیری مناسب داشته باشد وعفونتی نداشته باشد. .
اولین جراحی ترمیمی  درسن 5-4 سالگی و جراحی ترمیمی بینی تا جوانی به تعویق می افتد.
در مورد جراحی کام  بعلت تفاوت در شدت درگیری  اجزای کام زمان جراحی برحسب مورد تعیین می گردد ولی معمولاً قبل از یکسالگی انجام می شود تا توانایی صحبت کردن طبیعی بیمار حفظ گردد.پس از جراحی حفظ بهداشت وتمیز  بودن محل بخیه اهمیت بسزایی داردو محل بخیه از ضربه با دست کودک – اسباب بازی و غیره  حفظ گردد . از عوارض شکاف لب و کام بروز عفونتهای مکرر گوش میانی است. کج درآمدن دندانها از عوارض دیگری است که نیازمند درمان ارتودنسی است. اختلال در صحبت کردن بخصوص هنگام ادای حروف بیصدا یا س – ش – چ  وجود دارد که نیاز به گفتار درمانی وجود دارد.

منبع:
سایت آموزش والدین آتیه ( آوا )

هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.