share

چگونه از ایجاد عفونت ادراری پیشگیری کنیم؟

دختران بیش از پسران در معرض خطر عفونت ادراری هستند. همچنین پسران ختنه نشده از پسران ختنه شده  بیشتر در معرض خطرند. کودکانی که دچار بیماری برگشت ادرار از مثانه به حالب هستند بیشتر احتمال عفونت ادراری دارند. بچه¬هایی که در برابر به توالت رفتن و ادرار کردن مقاومت می کنند و دیر به دیر به توالت می روند و ادرار خود را نگه می دارند بیشتر دچار عفوت ادراری می شوند. این مسئله در کودکان در سن مدرسه به دلیل نامساعد بودن شرایط توالت برخی مدارس و یا متفاوت بودن توالت مدرسه با توالت منزل می تواند مشکل ساز شود. همچنین کودکانی که هنوز آمادگی از پوشک گرفتن را ندارند و با اصرار بیش از حد والدین و تنبیه آنان برای کنترل دفع ادرار مواجه می شوند و دفع ادرار آنان با استرس و نگرانی همراه است بیشتر در معرض ابتلا به عفونت ادراری قرار میگیرند.

والدین باید دقت داشته باشند که برای شستشوی شیرخواران یا کودک خود پس از دفع ادرار و مدفوع در دختران شستشو را از جلو به سمت عقب انجام دهند تا مواد مدفوعی به سمت ناحیه مجرای ادراری انتقال نیابد. همچنین تعویض زود به زود پوشک در شیرخواران احتمال ایجاد عفونت را کاهش می دهد.

یکی از مشکلات گوارشی که کودک را در معرض خطر ابتلا به عفونت ادراری قرار می دهد یبوست است. بنابراین اگر بچه ای یبوست دارد باید برای پیشگیری از عفونت ادراری هر چه سریعتر مشکل یبوست وی درمان شود. نشستن دختر بچه ها در وان حمام به مدت طولانی گرچه آنها را سرگرم می کند و در بسیاری موارد باعث علاقمندی آنها به حمام و شستشو می شود اما ناخواسته آنها را در معرض عفونت ادراری قرار می دهد. از پوشاندن لباس زیر یا شلوار تنگ و چسبان به دختر بچه ها باید پرهیز کرد. چرا که این مسئله هم یکی از عوامل افزایش خطر عفونت است.

کودکانی که دچار عفونتهای انگلی مثل کرمک هستند باید هر چه سریعتر با تجویز پزشک درمان شوند .چرا که در غیر اینصورت علاوه بر مشکلات وجود عفونت انگلی احتمال ایجاد عفونت ادراری در آنها بیشتر از سایر بچه¬ها خواهد بود.

در پایان باید تأکید کرد که مطالعات نشان می دهد شیرخواران تغذیه شده با شیر خشک در مقایسه با شیر خوارانی که با شیر مادر تغذیه می شوند بیشتر احتمال عفونت ادراری دارند

منبع:
وبسایت دکتروحید قبادی دانا

هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.