share

گوهرداروهای گیاهی:رفع درد دندان، مشکلی شایع و آزاردهنده

ميخك

استفاده از ميخك سابقه طولاني در مصارف غذايي و دارويي دارد. كاربرد اسانس ميخك به عنوان مسكن و بيحس كننده موضعي در دندانپزشكي تا امروز ادامه يافته است. اسانس ميخك در درمان علامتي درد دندان و درمان dry socket (آلوئوليت بعد از كشيدن دندان) به كار مي‌رود. جزء اصلي اسانس ميخك، اوژنول(4-allyl-2-methoxyphenol) است كه60 تا 90% اين اسانس را تشكيل مي‌دهد. در حيوانات اوژنول داراي اثرات قابل توجه تب‌بُر شبيه به استامينوفن است. در in vitro، اوژنول بيوسنتز پروستاگلاندين، تشكيل ترومبوكسان B2 و تجمع پلاكتي ناشي از آراشيدونيك اسيد را مهار مي‌كند. نتايج تحقيقاتي، مهار تجمع پلاكتي و فعاليت آنتي‌ترومبوتيك اسانس ميخك را تائيد مي نمايند.


چوب مسواك

گیاه مسواک که اولین بار توسط حضرت محمد (ص) جهت تمیز کردن، استحکام و جلوگیری از پوسیدگی دندان توصیه شده، بیش از 1400 سال است که در بسیاری از کشورها مورد مصرف می‏باشد. اخیراً سازمان بهداشت جهانی استفاده از چوب‏ مسواك را به عنوان ابزار موثر برای بهداشت دهان توصیه کرده است.

از ریشه چوبی این گیاه به جای مسواک استفاده می‏شود. به علت دارا بودن اثرات مسكن درد دندان؛ به طور سنتي از جوشانده ريشه و شاخه هاي درخت مسواك استفاده شده است و اين اثر در حيوانات نيز به اثبات رسيده است.

در مقايسه با  محلول هاي رايج شستشوي كانال ريشه دندان، عصاره الكلي15 درصد درخت مسواك داراي اثرات ضد ميكروبي قابل توجه مشابه سديم هيپوكلرايت 5.25% و كلرهگزيدين 0.2% بوده و با اثر نرمال سالين تفاوت قابل توجهي داشته است.

فعالیت ضدمیکروبی چوب مسواک بر علیه بعضی از باکتری‏های هوازی و بی‏هوازی نظیرS. pyogenes، S. mutans، S. faecalis، S. aureus،S. epidermidis ، A. actinomycetecomitans،C. albicans و B. gingivalis به اثبات رسیده است.(4) قسمت‏های مختلف گیاه به علت دارا بودن تانن- كه از چسبيدن باكتري ها به دندان جلوگيري ميكند- ترکیبات گوگردی و ایزوتیوسیانید دارای اثر ضدمیکروبی قوی و گسترده روی انواع میکروارگانیزم‏ها است.

کلراید موجود در چوب مسواک، از ایجاد جرم روی دندان‏ها جلوگیری می‏کند، به همین دلیل افرادی که به طور طولانی از چوب مسواک استفاده می‏کنند دندان‏های سفیدی دارند. فلوراید قابل توجه به همراه ترکیبات دیگر موجود در ساقه‏های گیاه مسواک باعث ایجاد خاصیت قوی ضدپوسیدگی دندان‏ها می‏شود.


بره موم

بره موم یا پروپولیس، يك تركيب رزيني است كه توسط زنبور عسل از درختان مختلف جمع‌آوري مي‌شود. سابقه استفاده از بره موم براي مقاصد زيبايي و به عنوان يك ضد التهاب و ترميم كننده زخم، به حدود 300 سال قبل از ميلاد مي‌رسد.

در مطالعات in vitro ، عصاره هاي مختلف بره موم فعاليت ضد‌ميكروبي گسترده اي نشان داده ‌اند كه در برابر باكتري هاي گرم مثبت و مخمرها بيشتر بوده است. اثرات هم افزايي با چند آنتي بيوتيك نيز نشان داده شده است. به علت دارا بودن اثرات آنتي باكتريال و ضد التهابي، از بره موم در تهیه دهانشويه، خمير و ژل دهاني و نیز فرآورده هاي مكيدني استفاده شده است.

مطالعات in vitro، تاثير بره موم در برابر پاتوژن هاي شايع پريودنتال مانند گونه هاي كانديدا و گروه استرپتوكوك موتانس را نشان داده اند و در يك بررسي احتمال تاثير كافئيك اسيد در سطح سلولي براي تحت تاثير قرار دادن عملكرد غشاي اپي تليال در برابر ميكروب ها مطرح شده است.

در مقايسه با شير، سالين وHank's Balanced Salt Solution، استفاده از بره موم به عنوان محيطي براي نگهداري دندان پس از بيرون آمدن دندان از محل خود مثلاً پس از تروما، نشان داده كه دندانهاي نگهداري شده در بره موم تعداد سلول زيست پذير بيشتري داشته اند.

منبع:
وبسایت باریج اسانس

هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.