share

یک شروع خوب و سالم

به محض اطلاع از حاملگی بسیاری از وظایف مادر آینده شروع می شوند و لذا لازم است از همان ابتدا از آمادگی کافی برخوردار باشید. بهترین راه کمک به جنین این است که مادر حامله از تغذیه ، بهداشت ، استراحت و فعالیت متعادل طبق توصیه متخصص زنان و زایمان برخوردار باشد.
هر ماده ای که شما در طول مدت حاملگی مصرف  یا استنشاق کنید ، به داخل بدن جنین نیز وارد خواهد شد و این مساله از همان ابتدای حاملگی شروع می شود. جنین در دو ماه اول حاملگی بیش از بقیه دوران حاملگی در معرض خطر است ، چون در این زمان قسمتهای مختلف بدن شروع به تشکیل شدن می کنند. مواد شیمیایی موجود در سیگار ، الکل ، مواد مخدر و تعدادی از داروها می توانند با روند رشد ونمو جنین تداخل کنند و گاهی اوقات سبب بروز نقایص جدی مادرزادی شوند.
اکیداً توصیه می شود در دوران حاملگی از مصرف سیگار خودداری کنید ، چون استعمال دخانیات در مدت حاملگی ممکن است باعث عدم رشد مناسب جنین وتولد نوزاد کم وزن شود. به خاطر داشته باشید که حتی استنشاق دود سیگار دیگران می تواند بر روی جنین شما اثر نامطلوب  بگذارد و بنابراین از مکانهایی نیز که در آنجا سیگار کشیده می شود دوری کنید.
در صورتی که قبل از حاملگی  سیگار  می کشیده اید اکنون بهترین فرصت ترک  آن برای همیشه فرارسیده است ، زیرا در کودکانی که والدین سیگاری دارند احتمال ابتلا به عفونتهای گوش ودستگاه تنفسی  در سالهای اول زندگی بیشتر از سایرین است ونیز احتمال اعتیاد به دخانیات در دوران بزرگسالی افزایش می یابد.
مصرف الکل وتمام داروها در طول حاملگی بجز داروهایی که پزشک برای شما تجویز می کند ، باید قطع شود.داروهایی نیز که قبل از حاملگی برای شما تجویز شده اند وهمچنین داروهایی که معمولاً بدون نسخه تهیه می شوند ( مثل آسپرین ،داروهای سرماخوردگی، آنتی هیستامینها و ...) ، مشمول این قانون هستند. حتی مصرف ویتامینها نیز در مقادیر زیادتر از میزان تجویز شده می تواندخطرناک باشد (  به عنوان مثال  مقادیر زیاد  ویتامین A می تواند باعث نقص مادرزادی شود ). قبل از مصرف هر دارویی در طول حاملگی  باید با پزشک  مشورت کنید. به خاطر داشته باشید که تماس شما در طول حاملگی بخصوص در ماههای اول با افراد بیمار ممکن است سبب ابتلای جنین به ناهنجاریهای مادرزادی شود.  بنابراین ، سعی کنید در این دوران از تماس با افرادی که دچار بیماریهای عفونی هستند ، جداً پرهیز کنید.
آماده کردن منزل  وخانواده برای ورود کودک وانتخاب وسایل کودک
با نزدیک شدن زمان تولد ، به یک مجموعه  از لباسهای و وسایل  مورد نیاز نوزاداحتیاج خواهید داشت که باید قبل ازتولد تهیه شوند. در صورتی که فرزند دیگری دارید ، می توانید از وسایل قبلی او استفاده کنید.

منبع:
کتاب مراقبت ازشیرخوارازتولدتاپایان یک سالگی تالیف دکترسیدحسین فخرایی فوق تخصص نوزادان(هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی)

هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.