share

9 باور غلط درباره کشیدن سیگار / قسمت دوم

5- برای ترک سیگار ، من خیلی پیر هستم.
اگر یک سال است که سیگار کشیدن را ترک کرده اید ، خطر بیماری های قلبی را به نصف کاهش داده اید.  افراد 35 تا 39 ساله ، اگر سیگار را ترک کنند ، می تواند 3 تا 5 سال طول عمر خودرا زیاد کنند. افراد 65 ساله ، می توانند یک سال طول عمر خود را زیاد کنند. مطالعات  نشان داده که حتی افراد 69 ساله نیز می توانند با ترک  سیگار ، طول عمر خود را زیاد کنند و از زندگی لذت بیشتری ببرند.
6- من هرگاه بخواهم می توانم سیگار را ترک کنم.
هر چه مدت  سیگار کشیدن شما بیشتر باشد ، به همان نسبت ترک سیگاربرایتان سخت تر خواهد بود.  افرادی که می گویند ، اراده ترک سیگار را دارند ، باید آنها را در مواقع بحرانی دید که آیا اراده شان پابرجا است یا نه. حدود 9 نفر از 10 نفری که سیگار را ترک می کنند ، دوباره شروع به سیگار  کشیدن می کنند.
مطالعات نشان داده که گرچه 70 درصد سیگاریها خواهان ترک سیگار هستند ، اما تنها 7 درصد آنها دارای اراده قوی در ترک سیگار هستند. بهترین روش ترک سیگار ، مشاوره ودارو درمانی می باشد.
7- اگر کودکی در خانه نباشد ، می توان سیگار کشید.
اگر کسی در داخل خانه سیگار بکشد و حتی فرد دیگری در آنجا نباشد ، دود سیگار روی فرش ، لباس ها و پرده ها و ... باقی می ماند.  اگر بتوانید  بوی سیگار را در فضای خانه استشمام کنید ، بدون اینکه  کسی در آن لحظه سیگار بکشد ، نشان می دهد که مواد شیمیایی سرطان زا در محیط خانه وجود دارد. این مسئله  به خصوص درنوزادانی که روی زمین سینه خیز یا چار دست و پا راه می روند و وسایل را در دهانشان می گذارند ، خیلی خطرناک است.  پس بهتر است برای سلامت کودکانمان سیگار را ترک کنیم.
8- اگر سیگار را ترک کنم ، افزایش وزن پیدا می کنم.
نیکوتین یک ماده محرک است واشتهای فرد از بین می برد. پس وقتی سیگار را ترک می کنید ، هوس ومیل به غذا خوردن بوجود می آید. به طورمتوسط ، بعد از ترک سیگار ، 6/3 کیلوگرم  افزایش وزن می یابند. هنگامی که سیگار را ترک می کنید ، سوخت و ساز بدنتان  کم می شود اما شما می توانید با ورزش کردن و یا پیاده روی  طولانی با چاقی مبارزه کنید.  با ورزش کردن و عادات صحیح غذایی می توانید با خطرات ناشی از سیگار و افزایش وزن  ناخواسته مبارزه کنید.
9- من فقط در مهمانی ها سیگار می کشم، بنابراین خطری مرا تهدید نمی کند.
 

منبع:
هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.