share

محققان هشدار دادند:تغییرات آب و هوایی، بیماری كلیوی را افزایش می دهد

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، محققان با تجزیه و تحلیل داده های جهانی دریافتند كه میزان ابتلا به بیماری مزمن كلیه ناشی از تنش گرمایی، در مناطق روستایی واقع در مناطق گرم رو به افزایش است.
به گفته نویسندگان این مطالعه، خطر ابتلا به بیماری مزمن كلیه ناشی از تنش گرمایی، به خاطر گرم شدن جهانی هوا و افزایش موج گرمای شدید، افزایش یافته است و برخی از گروه های جوامع همچون كشاورزان در معرض بیشترین میزان خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.
محققان همچنین متذكر شدند كه كاهش فزاینده میزان بارش ها در همه گیری رو به افزایش نفروپاتی (بیماری كلیه) ناشی از تنش گرمایی دخیل است. 
یافته های این مطالعه در شماره آتی مجله Clinical Journal of the American Society of Nephrology منتشر خواهد شد.
دكتر ریچارد جانسون از دانشكده پزشكی دانشگاه كلرادو گفت: ما توانستیم افزایش بیماری مزمن كلیه در مناطق مختلف را به یك مكانیزم زیربنایی -- تنش گرمایی و كم شدن آب بدن -- و به آب و هوا ارتباط دهیم.
وی افزود: نوعی جدید از بیماری كلیه وجود دارد كه در مناطق گرم جهان در حال بروز است و با دما و آب و هوا ارتباط دارد و احتمالا یكی از نخستین همه گیری های ناشی از گرمایش زمین است.
محققان دولت ها و دانشمندان را به همكاری با یكدیگر فراخواندند تا ضمن دسترسی به اطلاعات بیشتر در این زمینه، بتوانند اقدام مقتضی به عمل آورند.

**تنش گرمایی چیست
دمای معمولی بدن بین 36 تا 38 است و زمانی كه از این حد بالاتر رود، بدن با آزاد كردن مقداری گرما واكنش نشان می دهد. اما اگر گرمای وارد شده به بدن بیشتر از حدی باشد كه بدن بتواند با دفع گرما، دمای خود را كاهش دهد، بدن شروع به گرم شدن می كند و شخص به تنش یا استرس گرمایی نزدیك می گردد. مشكلاتی را كه از طریق گرما، سلامتی را دچار اختلال می كنند، بیماری های ناشی از گرما می گویند. این بیماری ها عمدتا زمانی اتفاق می افتند كه فرد مشغول انجام كار فیزیكی سنگین در محیط گرم و مرطوب است كه در این صورت مقدار زیادی آب همراه با نمك از بدن دفع می شود. به واقع، گرما از دو طریق به بدن راه می یابد: در حین كار، گرما ایجاد می شود و جذب از طریق محیط صورت می گیرد. 
براین اساس، برای جلوگیری از استرس گرمایی، لازم است همگان و به طور خاص افراد آسیب پذیر، منابع ایجاد گرما در بدن و راه های دفع حرارت اضافی از بدن را بشناسند.

منبع : ایرنا

منبع:
هم‌رسانی:

اولین نفر دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاه های خود را با بـه سـلوی به اشتراک بگذارید.